AKTUALNOŚCI

< Powrót

 

31
10.2016

Zagrożenia stwarza procedura Sądu Arbitrażowego CETA

Sąd Arbitrażowy CETA zwany Trybunałem i jego druga instancja Trybunał Apelacyjny będą rozstrzygały spory między inwestorami a państwem. Skutek: polski rolnik będzie musiał udać się do Ottawy, aby prowadzić mediacje z kanadyjskim rządem

Jak pisze na swoim blogu prawnik Marek Krześnicki, 15-osobowy Trybunał będzie rozstrzygał spory przede wszystkim na gruncie zasad określonych w umowie CETA (w szczególności zasad niedyskryminacji zagranicznych przedsiębiorców). Prawo krajowe w tym zakresie nie będzie miało zastosowania – indywidualne decyzje organów administracji publicznej będą oceniane pod kątem zgodności z CETA.

Krześnicki podkreśla, że Trybunał ustanowiony przez CETA stawia szereg wymogów, aby inwestor mógł pozwać państwo. W szczególności chodzi tu o obowiązkową mediację i danie państwu minimum 180 (a czasami – 270) dni na reakcję. Mediacje co do zasady toczą się w kraju sporu – przykładowo, polski rolnik będzie musiał udać się do Ottawy, aby prowadzić mediacje z kanadyjskim rządem. Ułatwieniem w tym zakresie jest to, że mediacje mogą się odbywać za pomocą wideokonferencji. Warto zatem przypomnieć sobie obsługę Skype’a.
Komisja Europejska dała rządowi Belgii czas do poniedziałku na podjęcie decyzji w sprawie ewentualnego poparcia umowy o wolnym handlu UE-Kanada (CETA).

 

autor : https://bezprawnik.pl/author/marek-krzesnicki

źródło: http://www.mediacje.lex.pl/czytaj/-/artykul/zagrozenia-stwarza-procedura-sadu-arbitrazowego-ceta

Kontakt

TRUST BACK

 

Dane kontaktowe

ul. Papiernicza 7
92-312 Łódź
tel. +48 42 677 78 21
fax. +48 42 677 77 91
email: kancelaria@trustback.pl

 

ZADZWOŃ DO NAS
TEL. 801 00 66 33


LUB NAPISZ
UŻYWAJĄC FORMULARZA
ON-LINE

  1. * pola wymagane